Koło historyczne

27 kwietnia odbył się trzeci etap konkursu historycznego pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. Zakwalifikował się do niego Krzysztof Kubis (2c), który wykazał się olbrzymią wiedzą z zakresu historii i wojskowości. Krzyś wywalczył tytuł finalisty.

Gratulujemy!

 

To mało popularny jeszcze w naszej szkole konkurs historyczny przeznaczony dla uczniów chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii Polski i historii powszechnej ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości (znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, felerystyki, literatury, muzyki, pieśni oraz malarstwa historycznego).

Co roku organizatorzy wskazują kolejny fragment historii wojskowości, który staje się motywem przewodnim konkursu.

Konkurs odbywa się w czterech etapach – szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, a jego finaliści i laureaci oprócz nagród rzeczowych otrzymują prawo do dodatkowym punktów podczas rekrutacji do szkół średnich.

Laureaci konkursu w roku 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 konkurs nosił tytuł: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej". Jego laureatami zostali:

  • Michał Hermann (2c)
  • Filip Piernicki (1b)

 

Uczestnicy konkursu w roku szkolnym 2014/2015

W bieżącym roku szkolnym konkurs nosi tytuł „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”.

W etapie szkolnym wzięło udział sześciu uczniów naszej szkoły i do etapu rejonowego zakwalifikowali się:

  • Jakub Kuberacki (2b)
  • Łukasz Majewski (2b)
  • Mateusz Mazur (2c)
  • Bartosz Mundt (2c)
  • Jarema Rodzewicz (3c)

W wyniku przeprowadzonych w grudniu eliminacji rejonowych wyłoniono nazwiska uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim (16.04.2015. Są to: Łukasz Majewski i Jarema Rodzewicz. Trzymamy kciuki!

Joanna Kurkowska

W II semestrze roku szkolnego 2014/2015 zajęcia koła historycznego odbywają się w czwartki na 7. i 8. godzinie lekcyjnej. Zapraszam uczniów - szczególnie zainteresowanych historią wojskowości, chcących przygotować się do przyszłorocznej edycji konkursu pt. „Losy żołnierza…”.

Joanna Kurkowska

W nocy 18/19 maja wraz z grupą uczniów uczestniczyliśmy w Nocy Muzeów. Tym razem udaliśmy się do Gdańska. Plany były ambitne, ale może po kolei...
Imprezę rozpoczęliśmy o godzinie 19 podróżą autobusem na Westerplatte. Jednak Półwysep nie był dla nas przyjazny, gdyż natychmiast zaczęło padać i grzmieć. Więc niestety, uciekliśmy stamtąd szybciej niż się pojawiliśmy. Trzecia próba wycieczki w to miejsce, skończyła się porażką. Tym razem winna była pogoda...

Wróciliśmy do miasta i udaliśmy się na ulicę Długą, gdzie przed każdym muzeum stały tłumy ludzi. Jednak nie muzea, a darmowa kawa i cukierki zrobiły furorę wśród naszych uczniów. Jednak w końcu zdecydowaliśmy się wejść do muzeum, bo w końcu po coś zarywamy noc. Na pierwszy ogień poszedł gdański Żuraw, gdzie mogliśmy zaobserwować najlepsze czasy dla Gdańska jako porta aura Respublica Poloniae.

Następnie trafiliśmy do Muzeum Archeologicznego, gdzie oprócz kultury Słowian, poznaliśmy średniowieczne narzędzia tortur. Niektórzy z nas mogli zaznać ich na własnej skórze.

 

Ostatnim muzeum było Muzeum Bursztynu, czyli dawna Katownia. Długie oczekiwanie w kolejce było obfite w pomysły oraz poszukiwania darmowej kawy. W końcu zdołaliśmy się dostać do środka. Podziwialiśmy dzieła z bursztynu i część historyczną budynku katowni. Po wyjściu mieliśmy okazję porozmawiać z grupą rekonstrukcyjną, a dokładniej ze złodziejem i katem. Część z nas mogła postrzelać sobie z broni krótkiej lub wymachiwać katowskim mieczem.

Oczywiście ostatnim przystankiem przed powrotem do domu był obowiązkowo MC Donalds - nasze ostatnie muzem tej nocy. Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się dobrze.
Liczymy na powtórkę w przyszłym roku na kolejnej edycji Nocy Muzeów :)

Mimo ferii zimowych nieprzestajemy działać i planujemy pracę na okres od marca do czerwca. Oto kilka propozycji do obowiązkowego zrealizowania - więcej pojawi się "spontanicznie" ;)

Termin

Wydarzenie

Maj/Czerwiec

Wyjście do Gdańska (Westerplatte – ECS)

26 III (wtorek)

Dzień Otwarty Szkoły – prezentacja koła

Czerwiec (wycieczka klasowa)

Całodzienna wycieczka do muzeum KL Stutthof w Sztutowie

10 V (piątek)

Szkolne warsztaty prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej - dla klas 2a i 3b

18/19 V (sobota/niedziela)

Ogólnoeuropejska Noc Muzeów - zwiedzanie Muzeów w Gdańsku (19:00 - 01:00)

22 – 25 V (środa – sobota)

Bałtycki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Gdańskim

Maj/Czerwiec

Projekt: Różnorodność wyznaniowa na Pomorzu/ Wyjazd do Piaśnicy