W nocy z 8/9 lutego grupa uczniów wzięła udział w maratonie filmów historycznych. Seanse u progu ferii zimowych odbywały się w ramach zajęć koła i dotyczyły wydarzeń XX wieku ukazanych w filmie. Obejrzeliśmy 4 filmy, poprzedzone wprowadzeniem, które przygotował dla nas nauczyciel historii i doktorant UG ze specjalności filmowej, p. Piotr Kurpiewski. Nie zabrakło także czasu na chwilę wytchnienia, snu czy też nocnych spacerów po szkole.

A oto filmy jakie obejrzeliśmy wraz z krótką informacją (informacje i zdjęcia pochodzą z portalu Filmweb.pl):

1. CZERWONY BARON (prod: Niemcy, Wlk, Brytania; rok: 2008) - film opowiadający historię asa niemieckiego lotnictwa z czasów I wojny światowej, Manfreda von Richthofena.
2. MEFISTO (prod: Austria, Węgry, RFN; rok: 1981) - historia Niemiec lat 20. XX wieku. Początkujący aktor o lewicowych poglądach, musi zmierzyć się z sytuacją przejęcia władzy przez nacjonalistów. Co zrobi, aby dostać rolę ukochanego Mefista?
3. UPADEK (prod: Austria, Niemcy, Włochy; rok: 2004) - kwiecień roku 1945 w podziemiach kancelarii III Rzeszy w Berlinie. Upada idea "wielkiego niemieckiego narodu", kończy się wojna, a zaczyna strach: co będzie dalej? Ostatnie dni istnienia "tysiącletniej Rzeszy" oraz jej wodza Adolfa Hitlera.
4. PLUTON (prod: USA, Wlk. Brytania; rok: 1986) - film opowiadający o okrucieństwie i bezwzględności wojny w Wietnamie. Czy jest sens "wietnamskiej masakry"? Pluton wysłany do Wietnamu odkrywa piekło na ziemi.