Koło filmowe

23.01.2018

Polski film z szansą na prestiżową nagrodę

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła właśnie nominacje do najważniejszych filmowych nagród świata. Film Doroty Kobieli ma szanse zdobyć Oscara.

Obraz Doroty Kobieli i Hugh Welchmana może zostać nagrodzony Oscarem. Dzieło to koronkowa robota. Najpierw zgrali w nim aktorzy, potem 125 artystów odmalowało ręcznie każdą z 65 tys. klatek. Gdyby pracowała nad tym jedna osoba, zajęłoby jej to 90 (!) lat. Trud się opłacił.

Wielkie wrażenie robią już same kulisy trwającej kilka lat produkcji. Zaczęło się od tego, że „Twojego Vincenta” nakręcono niczym klasyczny film aktorski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kolejny etap, w ramach którego każdą z ponad 65 tysięcy zarejestrowanych klatek odmalowano ręcznie w technice olejnej. Pracowało nad tym 125 malarzy z całego świata, w efekcie każdy kadr jest wycyzelowany w najmniejszym szczególe, przypominając malarskie arcydzieło. Wizja nagrodzonego już Oscarem za „Piotrusia i Wilka” Welchmana oraz Kobieli imponuje. Odwagą, bezkompromisowością i uporem. Bo z jednej strony związana ona była ze sporym ryzykiem, z drugiej wymagała ogromnych pokładów cierpliwości. Efekt, na szczęście, jest znakomity, w końcu w filmie „ożyło” blisko sto obrazów legendarnego, ale i pełnego tajemnic holenderskiego malarza.

W kategorii „Pełnometrażowy film animowany” z „Twoim Vincetem” powalczą: „Dzieciak rządzi”, „The Breadwinner”, „Coco” i „Ferdinand”.

Michał Dziedzic

18-23.09.2017

24.04.2017

Słuchaczka Wydziału Reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Karina Hajdamowicz poszukuje do swojego filmu dwóch nastolatków. Chłopcy zagrają dwie główne role w filmie. Zachęcam do udziału w pierwszym etapie castingu, który odbędzie się 27 kwietnia (najbliższy czwartek) 2017 w godz. 14-19 w Gdyńskim Centrum Filmowym (obok Teatru Muzycznego), Plac Grunwaldzki 2, Gdynia.

Opiekunem artystycznym filmu jest Robert Gliński ("Cześć Tereska" 2001, "Kamienie na szaniec" 2014).

Reżyser castingu: Edyta Rembała

Tel. 662 019 217

20.03.2017

W warszawskim Teatrze Polskim odbyła się uroczysta gala Orłów – nagród Polskiej Akademii Filmowej, nad którą patronat miała WP. Najlepsi rodzimi artyści zostali docenieni już po raz 19. Wielkim triumfatorem okazał się twórca „Wołynia” Wojciech Smarzowski, który zdobył dwie najważniejsze nagrody - za film i reżyserię. Za role pierwszoplanowe doceniono ekranowy duet z „Ostatniej rodziny”, czyli Aleksandrę Konieczną i Andrzeja Seweryna. Twórcę filmu o Beksińskich - Jana P. Matuszyńskiego doceniono w kategorii odkrycie roku.

ZWYCIĘZCY:

• NAJLEPSZY FILM – „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski
  • NAJLEPSZA REŻYSERIA – Wojciech Smarzowski, „Wołyń”
  • NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA – Aleksandra Konieczna, „Ostatnia rodzina”
  • NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA – Andrzej Seweryn, „Ostatnia rodzina”
  • NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA – Agata Kulesza, „Jestem mordercą”
  • NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA – Arkadiusz Jakubik, „Jestem mordercą”
  • NAGRODA PUBLICZNOŚCI – „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski
  • NAJLEPSZE KOSTIUMY – Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, „Wołyń”
  • NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY – „Belfer”, reż. Łukasz Palkowski
  • NAJLEPSZE ZDJĘCIA – Piotr Sobociński jr, „Wołyń”
  • NAJLEPSZY MONTAŻ – Paweł Laskowski, „Wołyń”