To mało popularny jeszcze w naszej szkole konkurs historyczny przeznaczony dla uczniów chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii Polski i historii powszechnej ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości (znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, felerystyki, literatury, muzyki, pieśni oraz malarstwa historycznego).

Co roku organizatorzy wskazują kolejny fragment historii wojskowości, który staje się motywem przewodnim konkursu.

Konkurs odbywa się w czterech etapach – szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, a jego finaliści i laureaci oprócz nagród rzeczowych otrzymują prawo do dodatkowym punktów podczas rekrutacji do szkół średnich.

Laureaci konkursu w roku 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 konkurs nosił tytuł: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej". Jego laureatami zostali:

• Michał Hermann (2c)
  • Filip Piernicki (1b)

Uczestnicy konkursu w roku szkolnym 2014/2015

W bieżącym roku szkolnym konkurs nosi tytuł „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”.

W etapie szkolnym wzięło udział sześciu uczniów naszej szkoły i do etapu rejonowego zakwalifikowali się:

• Jakub Kuberacki (2b)
  • Łukasz Majewski (2b)
  • Mateusz Mazur (2c)
  • Bartosz Mundt (2c)
  • Jarema Rodzewicz (3c)

W wyniku przeprowadzonych w grudniu eliminacji rejonowych wyłoniono nazwiska uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim (16.04.2015. Są to: Łukasz Majewski i Jarema Rodzewicz. Trzymamy kciuki!

Joanna Kurkowska