Stambuł - wielomilionowe miasto leżące na styku Europy i Azji pełni w 2010 roku zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Z tej okazji, nad Bosforem, odbywają się  liczne imprezy kulturalne i naukowe, koncerty, festiwale, pokazy. Jedną z takich imprez była międzynarodowa konferencja naukowa Urban Mediations, zorganizowana przez stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) na Uniwersytecie Kadir Has w dniach 24-27 czerwca 2010 r. Jednym z uczestników konferencji był gdynianin Piotr Kurpiewski – doktorant  Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz nauczyciel historii w gdyńskim Gimnazjum nr 11. Podczas konferencji Piotr Kurpiewski wygłosił referat Constructing Gdynia in a cinematographic reality, w którym przedstawił swoje rozważania na temat narodzin Gdyni ukazanych w rzeczywistości filmowej. Za przykłady posłużyły mu dwa tytuły: Rapsodia Bałtyku Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku oraz Miasto z morza Andrzeja Kotkowskiego z 2009 roku. W konferencji uczestniczyło około 250 naukowców z całego świata. Udział Piotra Kurpiewskiego w tym przedsięwzięciu jest niewątpliwym wyróżnieniem dla młodego, gdyńskiego historyka kina.
 

http://www.centrumkulturygdynia.org/index.php?parent_id=243&menu_id=1