Minęło już sporo czasu od kiedy Gdynia zajęła niechlubne pierwsze miejsce na miasto najmniej przyjazne rowerzystom. Teraz dokonuje się bardzo dużo zmian w śródmieściu i okolicznych dzielnicach. Nowa polityka miasta opiera się na spowolnieniu ruchu w centrum gdzie wszędzie wprowadzono „tempo 30”. To ważne dla pieszych i rowerzystów, dzięki „tempu 30” wszyscy mają czuć się bezpieczniej. Dla rowerzystów powstają nowe drogi rowerowe, które wreszcie zaczynają łączyć się w jedna spójną całość. Do nowych rozwiązań należą kontrapasy i wprowadzony na ulicach jednokierunkowych kontraruch. Powstaje coraz więcej buspasów które mają sprawić że komunikacja miejska ma poruszać się sprawniej. Ubytki w połączeniu dróg rowerowych są co raz mniejsze a bezpieczne poruszanie się po centrum coraz realniejsze. Licznych „różowych przejazdów” powstaje coraz więcej. Niestety kierowcy jeszcze do końca nie respektują nowych rozwiązań i często można zobaczyć samochody parkujące na wyznaczonych trasach. Stwarzają one realne zagrożenie dla ruchu zasłaniając widoczność na skrzyżowaniu i bezpieczny przejazd. Często widać tez na wspomnianych drogach samochody dostawcze, dla których powinny być wyznaczone miejsca postojowe. Jeszcze dużo wody upłynie żeby to wszystko zgrać lecz pierwsze ważne kroki już w Gdyni poczyniono.