21 czerwca 2017 r. w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich Pomorza. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie wartości demokratycznych w działaniach samorządu uczniowskiego, modelowanie aktywności u uczniów oraz budowanie współpracy między samorządami Pomorza. Na to wydarzenie przybyli liczni goście – samorządy szkolne z Kartuz, Pucka i Gdańska i oczywiście Gdyni. Przedstawiciele naszego samorządu Marysia Multaniak i Patrycja Korwel, uczennice klasy 3a, również uczestniczyły w forum, podczas którego można było wybrać i uczestniczyć w trzech warsztatach. Tematyką pierwszego prowadzonego przez panią Luizę Skwierawską było „Najważniejszy pierwszy krok – sprawczy samorząd uczniowski – warsztat tworzenia rozwiązań metodą „design thinking”. W tym warsztacie uczestniczyli przedstawiciele naszego samorządu. Tu dowiedzieliśmy się na czym polega „design thinking” – coraz bardziej popularna metoda tworzenia innowacji w oparciu o odkrycie i głębokie zrozumienie potrzeb klientów. Brzmi trochę biznesowo, ale faktycznie metoda ta jest stosowana przez firmy na całym świecie, aby efektywnie sprzedawać swoje produkty i usługi. Na warsztatach stosowaliśmy zasady tej metody, aby stworzyć sprawczy samorząd – zdefiniować jego potrzeby i wprowadzić efektywne rozwiązania. Stosowaliśmy w naszej pracy „burzę mózgów” dzięki której wygenerowaliśmy mnóstwo ciekawych pomysłów na zadania samorządu. Było twórczo i zabawnie!

Drugi warsztat prowadzony przez panią Martę Otrębską nosił tytuł „Zaprojektujmy działanie – warsztat myślenia i działania projektowego”, a trzeci warsztat prowadzony przez pana Michała Tragarza nosił tytuł „Współpraca i demokracja w samorządzie uczniowskim”. Po zakończeniu warsztatów przenieśliśmy się na salę plenarną, na której nastąpiło podsumowanie naszej pracy.

Wydarzenie to było bardzo cennym doświadczeniem, gdyż pozwalało na poznanie różnych działaczy samorządów uczniowskich z terenu Pomorza, wymianę doświadczeń. Warsztaty stawiały ważne pytania - np. co jest najważniejsze w pracy samorządu? i jak uczynić pierwszy sprawczy krok? Przedsięwzięcie jak najbardziej godne polecenia – czekamy na więcej takich inicjatyw!

Magdalena Necel