Wizyta francuskiego okrętu wojennego

001_fr_okr_wojFrancuska korweta typu A-69, Lieutenant de vaisseau Le Hénaff, z blisko 100 członkami załogi na pokładzie, jest wrześniowym gościem w Gdyni. Jednostki tego typu często zawijają do Polski, a sama wizyta ma charakter roboczy.

Dozorowiec Lieutenant de vaisseau Le Henaff zbudowany został w latach siedemdziesiątych. Jednostka ma długość ponad 80 metrów i specjalizuje się w obronie wybrzeża oraz eskortowaniu konwojów morskich.

Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć oficera marynarki francuskiej Yves Henri Léon Le Hénaff (1914 - 1944), który brał aktywny udział w francuskim ruchu oporu, nadzorując liczne misje specjalne w trakcie II wojny światowej. Zmarł podczas transportu do obozu koncentracyjnego w Dachau.

002_fr_okr_woj  003_fr_okr_woj  004_fr_okr_woj  007_fr_okr_woj

008_fr_okr_woj  009_fr_okr_woj  010_fr_okr_woj  011_fr_okr_woj

28 września 2012 r. uczniowie klas trzecich uczący się języka francuskiego udali się z wizytą do francuskich marynarzy. Wejście na okręt jest pillnie strzeżone przez wojsko de la Marine Francaise, ponieważ jedt to terytorium Francji. My mieliśmy pozwolenie na wejście dzięki uprzejmości przedstawiciela Ambasady Francuskiej - pana Andre Louchin. Jeden z obecnych na okręcie oficerów Francuskiej Marynarki Wojennej oprowadził nas po zakamarkach okrętu. Zeszliśmy pod pokład, aby bliżej przyjrzeć się pracy marynarzy i wysłuchać dokładniejszych wyjaśnień w języku francuskim. Dla uczniów była to wspaniała możliwość wsłuchania się w "żywy" język francuski i doskonała próba konwersacji. Na koniec naszej wizyty spotkało nas wielkie zaskoczenie. Na pokładzie okrętu pojawił się Attache Militaire (Attache Wojskowy) Ambasady Francji w Polsce. Został z honorami przywitany przez załogę, a my mieliśmy możliwość dowiedzieć się więcej na temat wizyty i misji okrętu w Polsce.

012_fr_okr_woj  013_fr_okr_woj  014_fr_okr_woj  015_fr_okr_woj

Ze zrozumiałych względów nie mogliśmy fotografować wnętrza okrętu ale na tych wykonanych na pokładzie - okręt, francuscy goście i my - prezentujemy się okazale.

Agnieszka Ossowska