23.10.2014

Lekcje przygotowano w związku z zaplanowanym na 28 października oficjalnym otwarciem wystawy opowiadającej o 1000-letniej historii Żydów polskich.

W ramach projektu edukacyjnego „Opowieści o Żydach polskich” przeprowadzono dwie lekcje: dla szkół podstawowych - opowiadającą o obyczajowości i kulturze żydowskiej - i dla szkół ponadpodstawowych - poruszającą tematykę tożsamości polskich Żydów.

W trakcie lekcji uczniowie przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Uczniowie szkół ponadpodstawowych byli w galerii opowiadającej o Zagładzie. Lekcje były dostępne bezpłatnie i bez logowania. Aby w nich uczestniczyć, wystarczył komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem. Wystarczyło o określonej godzinie wejść na strony internetowe: Muzeum Historii Żydów Polskich lub Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Lekcję dla szkół podstawowych oprowadzili 13-letni bracia bliźniacy Andrzej i Kamil Tkacz, odtwórcy postaci Srulika/Jurka w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta pt. „Biegnij chłopcze, biegnij”.

Gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wystawę zabrali aktorka Maria Seweryn wraz z aktorem i prezenterem Maciejem Orłosiem.

Patronat honorowy nad projektem „Opowieści o Żydach polskich” objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.