Dzisiaj rozpoczęliśmy zajęcia Przedszkola Filmowego, które prowadzić będą nasi goście z Gdyńskiej Szkoły Filmowej - panowie Sławomir Pultyn i Jerzy Rados. Zaczęliśmy od przedstawienia się naszym gościom i próbie określenia się, co chcielibyśmy robić na planie filmowym. Okazało się, że największym zainteresowaniem cieszy się zawód aktora, zdecydowanie mniej jest wśród nas charakteryzatorów, reżyserów, scenarzystów, scenografów, operatorów i producentów. Dowiedzieliśmy się jaką rolę pełni opowiadanie w filmie (scenariusz) oraz jak historię opowiedzieć obrazami. Naszym pierwszym zadaniem było przełożenie zdania "Piotrek naprawdę kocha Anię" na taki ciąg obrazów i gestów (bez słów), by było to zrozumiałe i jednoznacznie odebrane przez widza.

01_przed_film  02_przed_film  03_przed_film  04_przed_film

05_przed_film  06_przed_film  07_przed_film  08_przed_film

Nasza wyobraźnia i zdolność kreacji zostały wystawione na poważną próbę. Bardzo staraliśmy się nie iść szlakiem wytyczonym przez scenarzystów polskich seriali oraz twórców "Rambo" i "Gwiezdnych Wojen". Wykładowcy skutecznie sprowadzali nas "na ziemię", polecając na następne zajęcia napisanie krótkiego opowiadania, osadzonego w najbliższych, znanych nam realiach, które mogłoby być podstawą do napisania scenariusza filmu. Wyobraźnia zaczęła działać, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

09_przed_film  10_przed_film  11_przed_film  13_przed_film