rozstanie_plakatCo roku ceremonia rozdania Oscarów odbywa się w ostatnią niedzielę lutego w Teatrze Kodaka w Hollywood. Nagroda ta jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych.

W roku 2012, w kategorii najlepszych filmów nieanglojęzycznych, nominowany do Oscara został film W ciemności w reżyserii Agnieszki Holland. Była to dziewiąta, polska nominacja w historii Oscarów. Dotychczas żaden polski film nie został uhonorowany Oscarem w tej kategorii.

Film, w którym zagrali m.in. Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Benno Fürmann, Marcin Bosak i inni zebrał bardzo dobre recenzje i otrzymał nominacje do wielu uznanych nagród m.in. kanadyjskich Genie. W ciemności to oparta na faktach historia Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej pomagał Żydom. Mężczyzna przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta, narażając przy tym życie swojej rodziny.

Mimo bardzo dobrych recenzji film nie znalazł uznania w oczach Członków Akademii. Z tego powodu jest nam bardzo przykro. Być może temat II wojny światowej, wielokrotnie podejmowany przez twórców filmowych, znużył w pewnym stopniu szacowne jury?

Miejmy nadzieję, że dziesiąta polska nominacja do Oscara przyniesie nam w końcu upragnioną statuetkę! Gratulujemy zwycięzcy – irańskiemu filmowi Rozstanie w reżyserii  Asghara Farhadiego.

w_ciemnosci_plakat_1Lista polskich filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny:

  • 1964 - Nóż w wodzie - Romana Polańskiego
  • 1966 - Faraon - Jerzego Kawalerowicza
  • 1974 - Potop - Jerzego Hoffmana
  • 1975 - Ziemia obiecana - Andrzeja Wajdy
  • 1976 - Noce i dnie - Jerzego Antczaka
  • 1979 - Panny z Wilka - Andrzeja Wajdy
  • 1981 - Człowiek z żelaza - Andrzeja Wajdy
  • 2007 - Katyń - Andrzeja Wajdy
  • 2012 - W ciemności - Agnieszki Holland

 

Asia Mazur, kl. 1a