dwanascie_plakatPiątego listopada obejrzeliśmy w Kinie Żak dramat 12 lat i koniec w reżyserii Michaela Cuesty.

Reżyser przedstawił w filmie sytuację czworga dwunastolatków, którzy z dnia na dzień musieli na zawsze pożegnać się z dzieciństwem. Po tragicznej śmierci jednego z nich, dzieci zauważają błędy wychowawcze swoich rodziców i pragną zmienić ich złe nawyki. Dorośli występujący w tym filmie nie potrafią zająć się własnymi dziećmi, są bezradni i zapatrzeni w siebie. Nie dostrzegają popełnianych błędów wychowawczych i nie umieją rozwiązać własnych problemów. Nie dostrzegają kłopotów, z jakimi borykać się muszą ich podopieczni. Swoją lekkomyślnością pozbawiają dzieci beztroskiego dzieciństwa. Następuje tu zamiana ról – dzieci stają na miejscu dorosłych, a dorośli oczekują od nich pomocy. Główni bohaterowie mają świadomość, że mogą polegać tylko na sobie, dlatego sami postanawiają zmierzyć się z trudną rzeczywistością.

Od głównych bohaterów możemy nauczyć się odpowiedzialności za swoje czyny. Pomimo, że zdawali sobie sprawę, jakie konsekwencje ich czekają - postanowili działać samodzielnie. Imponuje także ich odwaga. Mieli jedynie dwanaście lat, dopiero wkraczali w okres dojrzewania, ale sytuacja skłoniła ich do zrobienia pierwszego kroku w dorosłość. Podziwiam ich za to, że nie poddali się  problemom codzienności – przeciwnie --  stawili im czoło i pokonali je.
W filmie został ukazany obraz pewnego rodzaju przemocy, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Matka głównego bohatera daje mu do zrozumienia, że na jej miłość musi sobie zasłużyć. Cena, którą Jacob postanowi zapłacić za matczyne uczucie, okaże się bardzo wysoka…
dwanascie_fotosFilm silnie działa na emocje. Jest zarazem wzruszający, jak i zaskakujący. Ukazuje obraz wielu współczesnych rodzin, w których dziecko przejmuje rolę rodzica. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego jak zachowują się postaci z filmu, by nie popełnić tych samych błędów.
Pozostaje kwestia tytułu filmu. Co on może oznaczać? Uważam, że symbolizuje zamknięcie pewnego rozdziału w życiu przez bohaterów – bezpowrotne zamknięcie dzieciństwa. Nagle, z dnia na dzień musieli wkroczyć w dorosłość, nie mogąc skosztować beztroski dzieciństwa i miłości rodzicielskiej, której zabrakło.
Może też oznaczać przebudzenie się w dzieciach pewnych wartości? Poprzez ciężkie chwile swojego życia, bohaterowie zyskują poczucie odpowiedzialności. Uczą się trudnych wyborów. Jak duży wpływ mieli na swoje życie losy?

Zobaczcie koniecznie ten niesamowity i poruszający film 12 lat i koniec...?

Emilia Burzawa, klasa 2a