15.02.2016

Od początku roku szkolnego uczniowie klasy 1a uczestniczą w warsztatach przygotowujących do realizacji projektu edukacyjnego, którym będą fabularne etiudy filmowe. Po solidnej dawce przygotowania teoretycznego, obejrzeniu kilkunastu filmów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego i cyklicznych pokazach w "Żaku", nadeszła pora na zajęcia praktyczne.

Ferie zimowe są doskonałym terminem na ćwiczenia warsztatowe. Nie ogranicza nas czas, nie rozpraszają dzwonki i szkolne obowiązki. Nie pojawiają się niespodziewanie w kadrze "mistrzowie drugiego planu". Możemy się skoncentrować wyłącznie na realizacji filmu.

W części teoretycznej przypomnieliśmy sobie podstawowe wiadomości z „kuchni filmowej”, następnie podzieliliśmy się na dwie grupy: ekipę realizatorów i wykonawców. Ponieważ każdy film powinien posiadać scenariusz – naszym zadaniem było wymyślenie brakującej sceny do zaproponowanego scenariusza, dopisanie dialogów i napisanie scenopisu. Finałem zajęć było nakręcenie materiału i zmontowanie wybranych ujęć w spójną całość, którą prezentujemy poniżej.

Warsztaty przygotował i poprowadził Kryspin Pluta.