Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vincente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vadimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W Polsce w tym roku będzie obchodzony po raz czwarty.

Lublana Światową Stolicą Książki w 2010, Buenos Aires w 2011 roku.

Co roku trzy wielkie organizacje związane ze światowym rynkiem książki: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców (IPA), Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek (IBF) oraz Międzynarodowa Federacja Bibliotek (IFLA) decydują o wyborze Światowej Stolicy Książki na okres 12 miesięcy pomiędzy kolejnymi obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

18 czerwca 2008 roku obradujący w siedzibie UNESCO w Paryżu przedstawiciele tych instytucji postanowili, że Światową Stolicą Książki w 2010 roku zostanie Lublana. Na kolejnym posiedzeniu 12 czerwca 2009 roku podjęto decyzję o mianowaniu Buenos Aires Światową Stolicą Książki w roku 2011.

Poprzednio tytuł ten nosiły kolejno:

Madryt (2001)
Aleksandria (2002)
New Delhi (2003)
Antwerpia (2004)
Montreal (2005)
Turyn (2006)
Bogota (2007)
Amsterdam (2008)
Bejrut (2009)

Lublana i Buenos Aires zostały wybrane ze względu na "wysoką jakość zgłoszonych projektów, ich zróżnicowanie i bogactwo przedstawionych programów". Jury z wielką radością przywitało fakt zgłoszenia w tym roku po raz pierwszy w historii konkursu dwóch kandydatur miast z Afryki Subsaharyjskiej: Lagos i Porto Novo.