11.11.2019

6.11.2019 - 6.12.2019

17.10.2019

Październik ogłoszony jest miesiącem bibliotek szkolnych. Z tej okazji klasa 3a odwiedziła naszą bibliotekę i dowiedziała się na czym polega praca bibliotekarza. Bardzo dziękujemy Pani Ani za przygotowanie lekcji bibliotecznej o katalogowaniu książek. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało to kiedyś, a jakie są możliwości katalogowania w dzisiejszych czasach. Zapoznaliśmy się także z obszernym katalogiem książek dziecięcych dostępnych w bibliotece szkolnej. To była bardzo ciekawa lekcja!

15.10.2019

WYKONAWCY:

Recytatorzy:

• Antonina Karasiewicz, Nina Karczemna, Maja Moksa, Lena Siatecka, Wiktoria Wawrzko

Muzycy:

• Joanna Osiecka (skrzypce), Wiktoria Pietrzykowska (pianino), Marcin Kolbusz (pianino)

Prowadzenie koncertu, scenografia, przygotowanie muzyków i opieka podczs prób:

• Zuzanna Kaczmarek (I ALO w Gdyni)

Scenariusz i reżyseria:

• Iwona Chojnacka

10.10.2019

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. To tematyka i główna oś powieści „Bieguni”.

W 2019 r. Akademia wręczyła nie jedną, a dwie nagrody za najlepsze książki - za 2018 i 2019 r.. W zeszłym roku doszło bowiem do skandalu związanego m.in. z molestowaniem kobiet, o które oskarżany był mąż członkini Akademii Szwedzkiej. Do przyznania literackiego Nobla wówczas w efekcie nie doszło.

Wiele wskazuje, że Akademia Szwedzka brała przy werdykcie pod uwagę przede wszystkim powieść „Bieguni”. O czym jest książka? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa, ale od lat związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Pisarka debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie „Na przełaj”. W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.

Autorka ma na swoim koncie 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. W 2010 r. została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 r. otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

- Mimo problemów z demokracją w moim kraju, ta nagroda pokazuje, że mamy coś do powiedzenia światu - powiedziała Olga Tokarczuk dziennikarzom przed wykładem w niemieckim Bielefeld.