mdbs_logoMiędzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. - cały październik.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego działa od 1971 roku. Zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz inne osoby zaangażowane w sprawy bibliotekarstwa szkolnego.

Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza międzynarodowa konferencja IASL odbyła się w 1971 r. w Londynie, od tej pory co roku są organizowane kolejne w różnych regionach świata. IASL należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), współpracuje z UNESCO, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY). Stowarzyszenie publikuje sprawozdania z obchodów święta (w języku angielskim).

Hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2012 roku jest: Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

02_bartek_woniakBiblioteka Gimnazjum nr 11 w Gdyni zaprasza na cztery cykle tematyczne (na długich przerwach), podczas których spróbujemy przenieść się w niedaleką przeszłość, dostrzeżemy teraźniejszość i spróbujemy pomarzyć o przyszłości... i być może "odkryć" jakiś talent literacki lub "zakręconego" hobbystę.

• I tydzień – czytelniczy
  • II tydzień – literacki
  • III tydzień – konkursowy
  • IV tydzień - medialny

Już od najbliższego wtorku (2.10.2012) posłuchamy z płyt winylowych Pana Tadeusza w interpretacji najlepszych polskich aktorów. Nagrania zaprezentuje uczeń klasy 1e - Bartek Woźniak, który tak się przedstawia:

01_bartek_woniakMoją pasją jest historia PRL (PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa) oraz muzyka z tej epoki (szczególnie na nośniku z dawnych lat). Te nośniki to analogowe płyty winylowe oraz pocztówki dźwiękowe. Winyle charakteryzują się głębokim i ciepłym dźwiękiem, którego nie można odsłuchać z popularnych płyt CD.

CD to puste dźwięki. Kiedy poznałem granie z winyli to się po prostu zakochałem, bo tylko winyl daje mi tę frajdę z miksowania.