Jarek Szulski – Zdarza się

Powieść Jarka Szulskiego prowokuje i edukuje. To historia o różnych światach młodych i dorosłych. Zainteresuje nie tylko młodych, ale także nauczycieli i rodziców, którzy chcą znaleźć klucz do swoich prawie dorosłych dzieci. Zanim została wydana - już stała się kultowym zdarzeniem w drugim obiegu. Autor - nauczyciel jednego ze znanych warszawskich liceów - nie upilnował roboczej wersji opowieści, która być może nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego... Dla młodzieży „Zdarza się” to nadzieja, a dla dorosłych? Będziecie chcieli wrócić do szkoły!

Elitarna szkoła ze swoimi jasnymi i ciemnymi stronami, pojawiający się klimat warszawskiej Pragi, błędy młodości, bolączki dojrzewania, niezapomniane wycieczki, zwykłe codzienne sytuacje i niezwykłe lekcje, a do tego potężna dawka humoru. To historia dla wszystkich, bo też wszyscy jesteśmy, bądź byliśmy uczniami. A ilu z nas pamięta imiona swoich nauczycieli?

„Powieść pokazuje nam, dorosłym, że 15-latki to dziś już nie małe dzieci, a z drugiej strony bezlitośnie obnaża naszą małość, niedojrzałość i niedostrzeganie ich problemów i wrażliwości. Zachęcam do lektury dorosłych nastolatków (bo to książka o was, a do tego prawdziwa i świetnie się czyta), nauczycieli i rodziców (bo też jest o was i zawiera klucz do waszych relacji z młodymi ludźmi). Ale ostrzegam - w „Zdarza się” są mocne kawałki! Autor jest nauczycielem jednego z warszawskich liceów, mam nadzieję, że po wydaniu swojej książki nie straci pracy w szkole”.

JACEK SANTORSKI

„Ta książka ma niesamowitą moc. Obserwuję ją prawie od poczęcia - liczba zarażonych rośnie w zastraszającym tempie”.

WŁODZIMIERZ BIELIŃSKI

„Książkę Jarka Szulskiego przeczytałam jednym tchem. Każdy, kto był, jest lub zamierza być nauczycielem także powinien to zrobić! Jest to pasjonująca opowieść o stawaniu się nauczycielem, o byciu nim, o szkole - jaka jest i mogłaby być, oraz o tak ulubionych przez nauczycieli prawdziwych wartościach - pod maską współczesności, „karygodnego permisywizmu”, „niebezpiecznych praktyk wychowawczych” czy czego tam jeszcze, i anarchii - widać, że zawsze szlachetnych i zawsze tych samych”.

PROF. BARBARA FATYGA, socjolog, kierownik Ośrodka Badań Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego