film w szkole_oklElwira Rewińska, Maria Jolanta Szatkowska - Film w szkole. Wybrane zagadnienia edukacji filmowej

Książka może być przydatna nauczycielowi poloniście, ale także nauczycielowi wiedzy o kulturze oraz wszystkim zainteresowanym wykorzystaniem filmu w pracy pedagoficznej. Książka ta stanowi swoisty model do składania: wybór filmów, tekstów oraz sposób ich funkcjonowania w praktyce, zależy od oczekiwań oraz potrzeb uczniów i nauczyciela.

Prezentowane artykuły mają różnorodny charakter - przedstawiają w sposób syntetyczny wybrane problemy, pozwalają także na wkomponowanie filmu w literacko-kulturowy kontekst, inne są analizą wybranych filmów.

Zasadniczą część stanowią opracowania filmów, które mogą być podpowiedzią do rozbudowania zajęć filmowych. Kryterium doboru filmów stanowiło m. in. skorelowanie ich treści z materiałem literackim realizowanym w szkołach.

Artykuły zamieszczone w drugiej części mają pomóc nauczycielowi i uczniom w rozmowie o wybranych elementach filmu - o obrazie filmowym, aktorze i muzyce. Spostrzeżenia w nich zawarte pozwolą na wnikliwszą, bardziej kompetentną - tym samym na unikającą ogólnikowych, schematycznych sformułowań i ocen - analizę i interpretację filmu.