Radivoje Andric Jak zrobić film - podręcznik dla najmłodszych filmowców
Książka Jak zrobić film Radivoje Andricia przeznaczona dla dzieci w przedziale wiekowym od 9 do 13. Ukazała się po raz pierwszy w Serbii w 2007 r. nakładem wydawnictwa Kreativni Centar i od tej pory doczekała się nie tylko wznowień, licznych entuzjastycznych recenzji, ale także tłumaczenia i wydania na rynku chińskim i indonezyjskim. Tę popularność zawdzięcza zapewne formule: napisano ją lekko, a jednocześnie bardzo konkretnie, poziom języka jest dostosowany do czytelnika, zaś większość pojęć została wytłumaczona za pomocą świetnych ilustracji autorstwa Andrew Vojkovica.
Polską edycję książki Jak zrobić film dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Publikację wsparły także: projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Książkę rekomenduje sam Andrzej Wajda.
Celem tej książki jest rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, a zarazem dostarczyć młodym czytelnikom podstawową wiedzę z zakresu języka filmu. Dzięki temu będą mogli swobodnie i z przyjemnością wykorzystywać środki audiowizualne do wyrażania własnych myśli, a jednocześnie będą w stanie rozkodować przekazy audiowizualne z jakimi zetkną się w życiu w sposób aktywny, tzn. już nie bezkrytycznie, ale analitycznie. Będą wiedzieć, że wykorzystuje się te środki po to, aby budować sensy, wyrażać emocje i przekazywać informacje, ale także – aby manipulować odbiorcą. Przystępnej definicji każdego z pojęć towarzyszą wymowne i dowcipne ilustracje, a także ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez czytelnika. Dzięki nim zdobędzie on krok po kroku szereg umiejętności: kompozycji kadru, animacji ujęcia, zmiany punktu widzenia, reżyserii sceny czy montażu sekwencji filmowych.
Młodzi czytelnicy książki Jak zrobić film poznają podstawy języka filmowego i za pomocą ćwiczeń – uczą się realizować je w praktyce. Zdobywają umiejętności pozwalające im wykorzystać film jako środek ekspresji. Realizacja ćwiczeń rozwija nie tylko myślenie twórcze ale i analityczne.
Jak zrobić film kształci nie tylko przyszłych filmowców, ale także – świadomych widzów.
Książka stanowi świetną lekturę dla nauczycieli chcących włączyć audiowizualne środki przekazu do swoich narzędzi dydaktycznych.