We wtorek 16 maja, po pół roku nauki teorii, uczniowie Gimnazjum nr 11 w Gdyni rozpoczęli praktyczne zajęcia żeglarskie w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Oprócz dokładnej budowy jachtu poznają podstawowe czynności żeglarskie.

W zajęciach uczestniczy młodzież z utworzonej w tym roku szkolnym klasy humanistycznej z edukacją morską. Po teorii, którą przyswajali jesienią, nadszedł czas na praktykę.

- Uczniowie poznają budowę jachtów, zarówno mieczowych i balastowych, oraz podstawowe manewry związane z cumowaniem i obsługą jachtu przed wypłynięciem - opowiada Leopold Naskręt, wykładowca Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej oraz sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Zajęcia odbywają się na jachcie „Allie”.

Ćwiczenia praktyczne potrwają do końca roku szkolnego. W czasie wakacji młodzież będzie mogła skorzystać również z oferty rejsów i półkolonii, a od września kontynuować naukę. Trzyletni cykl związany z edukacją morską przygotowuje również do egzaminu żeglarza jachtowego.

- Uczę podstawowego wyposażenia jachtu - mówi Marek Stawiszyński, wykładowca i wicekomandor Yacht Klubu Polski Gdynia. - Młodzież dostaje kartki z rysunkiem jednostki, omawiam poszczególne elementy, a na koniec wyrywkowo sprawdzam wiedzę. Zajęcia są też okazją do przekazania wiedzy o historii żeglarstwa - dlatego rozmawiamy na przykład o żaglach, na których płynął Krzysztof Kolumb.

- Zajęcia bardzo mi się podobają i można się na nich dużo nauczyć o morzu - mówi 14-letni Marcin z Gimnazjum nr 11. - Jeszcze nie uczestniczyłem w zajęciach na wodzie, ale jestem naprawdę ciekawy. Tym bardziej, że wykładowcy interesująco opowiadają o żeglarstwie.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 11 im. Polskich Noblistów w Gdyni a Pomorskim Związkiem Żeglarskim, prowadzącym Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, zostało podpisane 27 października 2016 roku.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości:

http://www.zeglarski.info/artykuly/wielki-krok-mlodych-zeglarzy/#prettyPhoto