17.06.2016

W Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta gala kończąca II edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Młode Albatrosy 2016, którego organizatorem było Gimnazjum nr 11 w Gdyni - przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową.

Do konkursu zgłoszono 48 filmów zrealizowanych przez gimnazjalistów z całej Polski.

Jury konkursu w składzie: Sławomir Pultyn (operator filmowy, reżyser), Kryspin Pluta (reżyser filmowy) i Piotr Kurpiewski (historyk i teoretyk filmu) postanowiło przyznać następujące nagrody:

•  I nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu Lubi, nie lubi w reżyserii Julii Polkowskiej z 32. Publicznego Gimnazjum w Białymstoku,
  • II nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu Tam, na zewnątrz w reżyserii Adama Sobieszka z Gimnazjum nr 119 w Warszawie,
  • III nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu Concertina w reżyserii Karoliny Karwowskiej i Moniki Mocarskiej z Gimnazjum w Radziłowie,
  • jury postanowiło wyróżnić Monikę Mielnicką z Publicznego Gimnazjum w Ciciborze Dużym za: wrażliwość społeczną, umiejętność patrzenia na świat i wytrwałość w integracji lokalnej społeczności pomimo dostrzegalnych trudności w operowaniu językiem filmu.

Nagrody wręczali: dyrektor Gimnazjum nr 11 w Gdyni – Krystyna Szczęśniak oraz juror - Piotr Kurpiewski.

Pokazy nagrodzonych filmów poprzedziła pozakonkursowa projekcja filmu Zmowa (reż. Emilia Rożynek), zrealizowanego przez uczniów klasy 2a Gimnazjum nr 11 w Gdyni.

Galę uświetnił występ Agaty Nasiadki i Bartosza Korby – ubiegłorocznych absolwentów naszego gimnazjum.

Dziękujemy autorom, ich rodzicom i opiekunom oraz instytucjom wspierającym młodych twórców za nadesłanie filmów na konkurs.

Gratulujemy wszystkim twórcom i życzymy wielu sukcesów artystycznych.

1. Lubi, nie lubi (reż. Julia Polkowska)

2. Tam, na zewnątrz (reż. Adam Sobieszek)

3. Concertina (reż. Karolina Karwowska, Monika Mocarska)