Edycja 2015

17.06.2015

I edycja Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy 2015”, której organizatorem było Gimnazjum nr 11 w Gdyni - przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową - zakończona!

Do konkursu zgłoszono 25 filmów zrealizowanych przez gimnazjalistów z całej Polski.

Jury konkursu w składzie: Jerzy Rados (reżyser i producent filmowy, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej), Kryspin Pluta (reżyser filmowy) i Piotr Kurpiewski (historyk i teoretyk filmu) postanowiło przyznać następujące nagrody:

• I nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu dokumentalnego Michalina w reżyserii Karoliny Biesiackiej z Gimnazjum nr 9 im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy.
  • II nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu animowanego Wąż morski zrealizowanego przez Szymona Ruczyńskiego z Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.
  • III nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu fabularnego OlŚnienie w reżyserii Urszuli Chorążykiewicz z Gimnazjum nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Polkowicach.
  • Ponadto jury postanowiło przyznać jedno wyróżnienie filmowi dokumentalnemu Ona w reżyserii Aurelii Felusiak, Weroniki Durki i Bartosza Zdziebłowskiego z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku.

Nagrody młodym reżyserom wręczyła dyrektor Gimnazjum nr 11 w Gdyni – Krystyna Szczęśniak w towarzystwie jurorów: Jerzego Radosa i Piotra Kurpiewskiego.

Dziękujemy autorom, ich rodzicom i opiekunom za nadesłanie filmów na konkurs. Gratulujemy wszystkim twórcom i życzymy wielu sukcesów artystycznych.

Michalina, reż. Karolina Biesiacka

Wąż morski, reż. Szymon Ruczyński

OlŚnienie, reż. Urszula Chorążykiewicz

ONA, reż. Aurela Felusiak, Weronika Durka, Bartosz Zdziebłowski

17.06.2015

PROTOKÓŁ

z posiedzenia jury

I EDYCJI KONKURSU FILMOWEGO „MŁODE ALBATROSY 2015”

Jury konkursu w składzie:

• Jerzy Rados (reżyser i producent filmowy, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej)
  • Kryspin Pluta (reżyser filmowy)
  • Piotr Kurpiewski (historyk i teoretyk filmu)

po obejrzeniu i ocenie 25 zgłoszonych filmów, postanowiło przyznać następujące nagrody:

Jury dziękuje wszystkim autorom, ich rodzicom i opiekunom za nadesłanie filmów na konkurs.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy wielu sukcesów artystycznych.

Gdynia, 3.06.2015 r.

3.06.2015

Młode Albatrosy 2015 - lista filmów zgłoszonych do konkursu:

• Szach, reż. Szymon Ruczyński
  • Przyrzeczenie, reż. Adrianna Spasiewicz, Małgorzata Tkaczyk
  • Ona, reż. Aurelia Felusiak, Weronika Durka, Bartosz Zdziebłowski
  • Ćwiczenia Jednostki OSP Wola Kałkowa, reż. Maciej Gorący

Dziękujemy autorom i ich opiekunom za nadesłane na konkurs filmy.

Z autorami nagrodzonych filmów skontaktujemy się telefonicznie i pocztą elektroniczną po 8.06.2015.

Protokół jury zostanie zamieszczony 17.06.2015 r., o godz. 13.00 po uroczystej gali zakończenia konkursu, która odbędzie się w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Janusz Żurawski

REGULAMIN I PRZEGLĄDU AMATORSKICH FILMÓW UCZNIOWSKICH „MŁODE ALBATROSY - 2015″

1. Organizatorem przeglądu jest Gimnazjum nr 11, 81-392 Gdynia, ul. Słowackiego 53 oraz Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, 81-553 Gdynia, ul. Wrocławska 93.
  2. Celem przeglądu jest zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej tworzeniem filmów.
  3. Uczestnikami przeglądu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych.
  4. Filmy zgłoszone do przeglądu powinny spełniać następujące warunki:
      • gatunek (np. fabuła, dokument, animacja, eksperyment), dowolny,
      • tematyka filmu: dowolna,
      • czas trwania filmów od 1 do 15 minut,
      • zapisane w formacie zgodnym z DVD-Video.
  5. Wypełnione formularze oraz filmy (trzy kopie na płytach DVD) należy przesyłać na adres Organizatora (Gimnazjum nr 11, ul. Słowackiego 53, 81-392 Gdynia) z dopiskiem „Młode Albatrosy 2015 – Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich”. Termin przesyłania prac upływa 15 maja 2015 r.
  6. Autorzy zgłaszający film wyrażają jednocześnie zgodę na jego publiczną projekcję w ramach przeglądu filmowego oraz umieszczenie filmu lub fragmentów filmu na stronie internetowej przeglądu.
  7. Prawa autorskie filmu zgłaszanego do przeglądu nie mogą być w żaden sposób ograniczone, nie mogą także naruszać praw autorskich i dóbr osobistych osób trzecich. W przypadku braku zachowania tego warunku, autor powinien wyjaśnić sytuację prawną filmu.
  8. Do udziału w przeglądzie nie będą dopuszczone filmy wykonane na odpłatne zlecenie lub nakręcone przed rokiem 2014.
  9. Zgłoszone filmy zostaną poddane wstępnej selekcji i dopuszczone do finału konkursu przez Jury Konkursu.
  10. Filmy zakwalifikowane do finału zostaną ocenione i nagrodzone przez Jury Konkursu powołane przez Organizatora.
  11. Jury przyznaje statuetki „Albatrosa” oraz nagrody za: najlepszy krótki film fabularny (wartości 500 PLN), najlepszy film dokumentalny (wartości 300 PLN), najlepszą krótką formę filmową (wartości 200 PLN), a także nagrody indywidualne w kategoriach ustalonych przez jury np. scenariusz, muzyka, najlepsza rola aktorska, montaż, reżyseria.
  12. Filmy o szczególnych walorach będą pretendowały do nagrody specjalnej.
  13. Konkurs zostanie zakończony pokazem nagrodzonych filmów oraz galą wręczenia nagród. Gala konkursu „Młode Albatrosy 2015” odbędzie się w czerwcu 2015 r., w siedzibie Gdyńskiej Szkoły Filmowej w Gdyni.
  14. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do innego podziału nagród w zależności od ilości nadesłanych filmów i ich walorów artystycznych.

Pliki do pobrania:

1. Regulamin I Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich "Młode Albatrosy - 2015"

2. Karta zgłoszenia filmu i oświadczenie autora filmu