18.06.2018

Protokół jury IV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich "Młode Albatrosy 2018"

Jury przeglądu w składzie:

  • Sławomir Witek (operator filmowy, reżyser) - Gdyńska Szkoła Filmowa
  • Kryspin Pluta - reżyser filmowy
  • Piotr Kurpiewski - historyk i teoretyk filmu (UG)
  • Iwona Chojnacka - nauczyciel języka polskiego (SP 51, Amerykańska Szkoła Podstawowa)

po obejrzeniu i analizie zgłoszonych filmów, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu "Lampa" w reżyserii Konstancji Taraszki ze Szkoły Podstawowej nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu,
  • II nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu "Brukow-święty transportu" w reżyserii Krzysztofa Ścisło i Jana Góreckiego z Zespołu Szkół STO w Warszawie,
  • III nagrodę i statuetkę Młodego Albatrosa dla filmu "Trzask" w reżyserii Kariny Gomółki z Dwujęzycznego Gimnazjum nr 1 w Warszawie Wesołej,
  • Wyróżnienie dla filmów "Porwanie Mikołaja" w reżyserii Marysi Chrobot i Poli Dydy oraz "Wiosna" w reżyserii Wojciecha Michlewicza i Daniela Kamzy ze Szkoły Podstawowej AMS we Wrocławiu.

Jury pragnie zwrócić uwagę na fakt, iż w tym roku przesłano bardzo wiele filmów, zarówno animowanych, jak i fabularnych i dokumentalnych. Szczególnie cieszy nas to, że tą dziedziną sztuki zajmują się coraz młodsi twórcy. Jednak dostrzegamy pewne problemy, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę.

Młodzi filmowcy mają ogromne trudności z tworzeniem opowiadania i budowaniem prostej opowieści, w której narracja będzie podstawą do skonstruowania czytelnego scenariusza. Często filmy to zmontowane chaotycznie obrazy, którym brak wyraźnego następstwa zdarzeń, z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym. To jednak jest problem nauczycieli opiekunów młodych twórców; to my odpowiadamy za dobór tematów, formę, warsztat i uzyskane wrażenia artystyczne. Konieczną wydawałaby się też ostrzejsza, wewnętrzna selekcja filmów i w miarę możliwości zapewnienie autorom filmów możliwości uczestniczenia w warsztatach realizacji filmów. Nie zawsze wystarczają tylko dobre chęci.

Jury dziękuje wszystkim autorom, ich rodzicom i opiekunom oraz instytucjom wspomagającym młodych twórców za nadesłanie filmów na konkurs.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy wielu sukcesów artystycznych.

Gdynia, 6.06.2018