17.06.2019

W Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta gala kończąca IV edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy 2019”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni – przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową.

Jury festiwalu: dr Piotr Kurpiewski – historyk i teoretyk filmu (SP 51 w Gdyni, Uniwersytet Gdański) – przewodniczący, Kryspin Pluta – reżyser, operator filmowy, Iwona Chojnacka – nauczyciel języka polskiego (SP 51 w Gdyni, Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni), Janusz Żurawski – sekretarz jury (SP 51 w Gdyni), postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• I nagrodę i statuetkę „Młodego Albatrosa 2019” dla filmu „Temat” w reżyserii Macieja Müllera ze Szkoły Podstawowej nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni,
  • II nagrodę i statuetkę „Młodego Albatrosa 2019” dla filmu „Perła” w reżyserii Michała Kotwicy ze Szkoły Podstawowej nr 10 we Wrocławiu,
  • III nagrodę i statuetkę „Młodego Albatrosa 2019” dla filmu „Schron” w reżyserii Igora Flisiaka ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie,
  • wyróżnienie dla filmu „Pasja” w reżyserii Leonarda Laskowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach.
  • nagrodę Studia Filmowego PANIKA w Gdyni otrzymała Martyna Szyszko ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku za „Krótki film o życiu”.

Jury Młodzieżowe: Zuzanna Kaczmarek – przewodnicząca, Emilia Przybyłek, Maciej Śliwiński, Piotr Wilma (I ALO w Gdyni), Natalia Łukowicz, Pola Górecka (Gimnazjum nr 11 w Gdyni), Maja Staniewska (SP nr 51 w Gdyni), – postanowiło przyznać swoją nagrodę:

• filmowi „Temat” w reżyserii Macieja Müllera ze Szkoły Podstawowej nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni.

W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs na scenariusz krótkiego filmu dokumentalnego z wątkiem gdyńskim.

Jury konkursu: prof. Tadeusz Stegner, historyk (Uniwersytet Gdański) – przewodniczący, dr Piotr Kurpiewski, historyk i teoretyk filmu (SP 51 w Gdyni, Uniwersytet Gdański), Iwona Chojnacka, nauczyciel języka polskiego (SP 51 w Gdyni, Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni), Janusz Żurawski (SP 51 w Gdyni) – sekretarz jury, postanowiło przyznać dwie równorzędne I nagrody główne:

• Marcie Dołębskiej z Gimnazjum nr 1 w Gdyni za scenariusz OPOWIEŚĆ GDYŃSKA,
  • Adrianowi Sobocie z Gimnazjum nr 11 w Gdyni za scenariusz SUE RYDER.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

TEMAT (reż. Maciej Müller)

PERŁA (reż. Michał Kotwica)

SCHRON (reż. Igor Flisiak)

PASJA (reż. Leonard Laskowski)