19.09.2019

W sali „Goplana” Gdyńskiego Centrum Filmowego - nasz wspaniały kolega i juror „Młodych Albatrosów” - reżyser Kryspin Pluta zaprezentował swój najnowszy film „Kapitan”, opowiadający o osiemdziesięcioletnim legendarnym żeglarzu - kapitanie Krzysztofie Baranowskim, którego największym marzeniem jest zbudowanie nowego, potężnego żaglowca szkoleniowego „Polonia”, który miałby służyć przyszłym pokoleniom, a także założonej w 1983 roku „Szkole pod Żaglami”.

By móc zrealizować marzenie, musi stoczyć samotny bój o fundusze. Stawką jest 10 milionów euro... oraz upływający czas. Żaglowiec powinien być gotowy na wystawę EXPO, która w 2020 roku odbędzie się w Dubaju i na której miałby promować Polskę...

Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Czy zdąży swoje marzenia zrealizować?

Film się kręci. Młody reżyser Kryspin Pluta pływał ze mną kiedyś w „Szkole pod żaglami” jako nauczyciel filmoznawstwa. Poprosiłem go, żeby nakręcił film o żeglowaniu z młodzieżą, on się zgodził, ale powiedział, że ma też pomysł na film biograficzny o mnie. Nie byłem do tego przekonany. On się uparł i złożył projekt w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i nieoczekiwanie dostał dotację. A skoro dali mu pieniądze to zaczął kręcić - mówił Baranowski.