We wtorek, 17 grudnia 2013 r., na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej, w czytelni odbędzie się drugie spotkanie w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 10 zł, liczba miejsc ograniczona. W ramach zajęć odbędzie się projekcja filmu Efekt Chopina (2010), a spotkanie poprowadzi Paweł Biliński (Kino Studyjne „Żak”).

Zapraszamy!

Efekt Chopina, reż. Krzysztof Dzięciołowski, Polska 2010, 50 minut.
Marita Alban Juarez, polsko-peruwiańska badaczka Chopina i wokalistka jazzowa wyrusza w podróż po Polsce, Francji i Japonii, aby sprawdzić czy muzyka polskiego kompozytora jest wciąż inspirująca, czy nie stała się XIX-wiecznym zabytkiem.

Efekt Chopina to nie kolejny film rocznicowy, lecz próba świeżego spojrzenia na dorobek kompozytora. Film zdejmuje postać Fryderyka Chopina z pomnika, pozwala spojrzeć na niego jako na nowoczesnego twórcę. Marita Alban Juarez odwiedza miejsca kluczowe dla twórczości kompozytora. Rozmawia z muzykami, którzy współcześnie czerpią z niego inspirację. Podgląda ich podczas ćwiczeń, kreatywnie dołączając do muzycznych improwizacji. Marita nie jest zimnym komentatorem, ale pełnym emocji uczestnikiem wydarzeń. Sprawdza, jak utwory Chopina adaptuje się do nowoczesnych gatunków muzycznych. Otwiera widza na różnorodne współczesne oblicza Chopina. W Polsce Marita spotyka Leszka Możdżera, który pokazuje jej jak bawi się Chopinem. Podczas sesji nagraniowej Anny Marii Jopek i Makoto Ozone przekonuje się jak śpiewana jest ta muzyka. W Paryżu wybitny pianista Kevin Kenner pokazuje Maricie, jak ważne w przypadku interpretacji Chopina jest emocjonalne otwarcie się na jego muzykę. Bohaterka filmu dociera także do Japonii, aby sprawdzić co przyciąga do Chopina tych, którzy nie wiedzą co to romantyzm albo Powstanie Listopadowe.