21.09.2015
Kino na Temat to cykl imprez tematycznych, realizowanych wspólnie z Gazetą Wyborczą, dotyczących aktualnych tematów społecznych, takich jak: wykluczenie społeczne, bezrobocie młodych, życie na emigracji, bezdomność, tolerancja, a także innych ważnych dla młodzieży w wieku dorastania tematów. Cykl skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Temat spotkania: Po czym poznać bohatera? O etosie bohatera na podstawie „Karbali”.
„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.
Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.
Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przed widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”).
Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.
Spotkanie prowadził dr Piotr Kurpiewski, filmoznawca, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 11 w Gdyni.
Gościem na pokazie był komandor podporucznik Piotr Dębski - uczestnik misji w Iraku.