10.10.2016

Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Jan Matejko, Czesław Miłosz. Poprzez swą działalność w dziedzinie kultury wymienieni Polacy zasłużyli na miano wieszcza – osoby, która „widzi więcej” i jest w stanie w metaforyczny sposób przewidywać przyszłość. 9 października do panteonu Wielkich Polaków ostatecznie dołączył reżyser filmowy Andrzej Wajda. Doceniony za życia, nazywany „Janem Matejką polskiej kinematografii”, współtwórca nurtów „polskiej szkoły filmowej” i „kina moralnego niepokoju”, osobowość artystyczna światowego formatu, laureat dziesiątek nagród, w tym Oscara i Złotej Palmy w Cannes. Na celnych obserwacjach polskiego losu uczyły się całe pokolenia Polaków.

Wrażliwość artystyczna Andrzeja Wajdy, jego sposób patrzenia na polską przeszłość i rodzimą literaturę nie miały sobie równych. W niedzielę 9 października 2016 roku zakończyła się pewna epoka polskiej kinematografii.

Mistrzu! Kolejne pokolenia filmowców z żelaza i marmuru będą budować Ziemię Obiecaną nad Wisłą.

Pozostaniesz w naszych sercach.

Niespełna miesiąc temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki” Andrzeja Wajdy, a samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej.Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października.
Gdynia, jak twierdził Artysta, była miejscem, w którym dokonały się przełomowe dla Jego życia wydarzenia. Pierwsze spotkanie z naszym miastem, w końcu lat 50., to praca w Teatrze Wybrzeże, mającym wówczas swoją siedzibę przy ul. Bema, gdzie dziś znajduje się Teatr Miejski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Zygmunta Hubnera podjął się wyreżyserowania sztuki „Kapelusz pełen deszczu” ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej.
Drugie spotkanie z Gdynią nastąpiło podczas kręcenia filmu „Człowiek z żelaza” we wrześniu 1981 roku. Powstała tu jedna z najważniejszych scen filmu – scena na torach. Reżyser spieszył się z realizacją filmu, który ukazał się na ekranach polskich kin jeszcze jesienią 1981 roku. Pojechał do Cannes i zdobył Grand Prix. Niebawem został ogłoszony stan wojenny...
Gdynia wreszcie to dla Andrzeja Wajdy od lat miejsce ważnych spotkań i konfrontacji artystycznych podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz ostatni odwiedził nasze miasto we wrześniu tego roku. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu był zamknięty pokaz Jego najnowszego obrazu „Powidoki”. To polski kandydat do Oscara. Podczas festiwalu odbył się także pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Niewinni czarodzieje”. Film ten znalazł się pośród 24 obrazów w cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.

za: Aktualności Ratusz - Informacje Rady i Prezydenta Gdyni, Nr 1252 (1052) 2016-10-14 - 2016-10-2016