3.10.2015

Szkolne koło turystyczne „zButa” rozpoczęło swoją tegoroczną działalność od zwiedzania Gdańska Głównego i okolic Śródmieścia. Nasi uczniowie dzięki działalności szkolnego koła turystyczno-krajoznawczego od zawsze mieli możliwość poznawania najpiękniejszych miejsc, w których żyjemy oraz nauki sprawnego poruszania się po trójmieście i okolicach, piechotą (z buta J), rowerem lub komunikacją miejską. Wspólnie przemierzyliśmy już setki kilometrów.

Zaczęliśmy zwiedzanie od wspinaczki na górę Gradową (42 n.p.m.) gdzie odwiedziliśmy Centrum Hewelium i dowiedzieliśmy się jak powstał proch, kim był Nobel i Heweliusz, jakie tajemnice kryli ówcześni alchemicy i jak zachowywali się mieszkańcy Gdańska w czasie oblężenia przez wojska francuskie.

Następnie udaliśmy się do centrum miasta, przed którym trwają intensywne prace nad nowymi inwestycjami, peronem Śródmieście, tunelem SKM i nową infrastrukturą handlowo-usługową Gdańska. Dotarliśmy do Bramy Wyżynnej, dowiedzieliśmy się o jej przeznaczeniu w dawnym Gdańsku i weszliśmy na Starówkę. Ulica Długa to najbardziej prestiżowy szlak Starego Miasta, tam wysłuchaliśmy legendy o Neptunie i poprosiliśmy jednego z licznych obcokrajowców o zrobienie pamiątkowej fotki. Podziwialiśmy też jachty cumujące przy Ołowiance i marzyliśmy by takim popłynąć.

Wychodząc ze Śródmieścia odczuwaliśmy ostatnie tchnienie lata, termometry wskazywały 25 stopni a słońce dawało czadu. Uwaga Konkurs: osoba, która pierwsza odgadnie nazwę rośliny przedstawionej na zdjęciu powyżej otrzyma plusa z biologii (kto pierwszy ten lepszy).

Rajd zakończył się sjestą na jednym z pamiątkowych kopców. Wspaniała panorama Gdańska i obcowanie z przyrodą utwierdziły nas w przekonaniu, że warto podróżować i poznawać naszą ojczyznę. Zapraszamy na kolejny rajd jeszcze w październiku, tym razem do Kartuz, małej stolicy Kaszub.

Do zobaczenia!

Szkolni instruktorzy krajoznawstwa: