25.03.2017

Pod opieką nauczycieli uczniowie naszej szkoły wyruszyli na niezwykłą wędrówkę po obiektach militarnych w Śródmieściu Gdyni i okolicy. Zaczęliśmy od Kapitanatu Portu, skąd rozciąga się widok na port wojenny i redę. Następnie zwiedziliśmy schrony w Śródmieściu Gdyni. Budynek Dowództwa Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica i Muzeum Marynarki Wojennej – to były obowiązkowe punkty na naszej trasie. Ciekawostką dla wszystkich był schron leżący na Kamiennej Górze, zbudowany tuż przed wojną przez hrabinę Magdalenę Łoś. Maszerując szlakami utworzonego w 1938 roku „Rezerwatu Kępa Redłowska”, zwiedziliśmy Zespół fortyfikacji 11 Baterii Artylerii Stałej wraz z przyległymi schronami, podajnikami rakiet i transzejami. Rajd zakończyliśmy przy zepchniętym niedawno bunkrze niedaleko Klifu orłowskiego. Trasa Turystyczna Obiektów Militarnych Pasa Nadmorskiego w Gdyni to niesamowita, edukacyjna, pełna niezwykłych wojskowych tajemnic trasa, którą można polecić każdemu turyście chcącemu poznawać Gdynię i jej historię.

Link do filmu z zepchnięcia schronu z klifu do morza:

Krzysztof Niedźwiedź instruktor krajoznawstwa rejonu