22-23.04.2017

Jak co roku, dzięki działalności w Oddziale Morskim PTTK w Gdyni, nasza szkoła mogła wystawić reprezentację w XLV wojewódzkim finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego. Gdyńskie gimnazja reprezentowali uczniowie klas pierwszych naszej szkoły: Grzegorz Nowak, Hubert Dobosz oraz uczeń klasy 3c Miłosz Skowejko. Wspaniała atmosfera turnieju udzieliła się chyba wszystkim. W programie były liczne wycieczki po Rumi i okolicznych lasach, marsze z wyznaczaniem azymutu, pierwsza pomoc w praktyce, test z wiedzy geograficznej województwa pomorskiego oraz wiele innych atrakcji. Pani Głąb z grupą została oddelegowana pociągiem na Hel by poznawać historię, a pana Niedźwiedzia z grupą posłano by odszukał w lesie grzyba. Wieczorem wszyscy posłuchali bardzo ciekawego wykładu na temat podróżowania po świecie. Warto dodać, że gimnazjum nr 4 z Rumi wygrało w zeszłym roku turniej wojewódzki, a w tym roku zajęło się jego organizacją. Gimnazjum nr 4 to pięknie położona szkoła w dzielnicy Szmelta, otoczona wzgórzami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Zagórskiej Strugi. Szkoła słynie z niesłychanej działalności turystycznej w rejonie dzięki działalności pani Danuty Sosnowskiej i jej koła turystycznego „Włóczykij” oraz pani Beaty Nowak z Azymutu 45. Zachęcamy do zapoznania się z bardzo bogatą działalnością szkoły, która gównie realizuje rajdy fabularyzowane związane z literaturą i filmem. Dla przykładu odbyły się już rajdy Indiany Jonesa (gdzie kule styropianowe były puszczane na dzieci), Gwiezdnych Wojen (można było zostać uczniem Jedi), Samurajski (nauka szermierki i ratowanie cesarstwa), a niedługo szykowany jest rajd „Ucieczka z Syberii” – (na podstawie książki Sławomira Rawicza „Długi Marsz”). Nasza szkoła dzięki aktywności pani Oliwii Dajnowiec i 3c regularnie bierze udział w nocnych rajdach na orientację po ciemku do kaszubskiej wsi Zbychowo. Turniej zakończył się rozdaniem nagród i wyróżnień oraz pożegnalnym ogniskiem.

Joanna Głąb, Krzysztof Niedźwiedź

Klasyfikacja W.E. XLV OMTTK dla szkół gimnazjalnych:

1. Salezjańskie Gimnazjum (Rumia) – awans do dalszego etapu
  2. Gimnazjum nr 4 (Rumia)
  3. Gimnazjum im. Wandy Błeńskiej (Kowale)
  4. Gimnazjum nr 1 (Rumia)
  5. KT „Wędrujące chomiki” przy Oddziale Regionalnym PTTK (Gdańsk)
  6. 6.Gimnazjum nr 11 KT „zbuta”(Gdynia)
  7. Zespół Szkół KT „Zaplątane sznurówki” (Subkowo)

Wyróżnienia:

Grzegorz Nowak z Gimnazjum nr 11 w Gdyni, za bezbłędne pokonanie trasy rowerowej (slalom +manewry)