3.06.2017

Pięknego, słonecznego, trzeciego dnia czerwca szkolne koło turystyczne zorganizowało wycieczkę po niebieskim szlaku „Krawędzi Kępy Puckiej”. Szlak łączy ze sobą dwa historycznie powiązane ze sobą miasta, Puck i Wejherowo. Pierwsza część szlaku wiedzie wzdłuż klifów i wysoczyzny natomiast druga jest typowo leśna i prowadzi po zboczu Puszczy Darżlubskiej. Podróż zaczęliśmy od zwiedzania Pucka, najstarszego, słowiańskiego portu Bałtyku. Archeolodzy znaleźli pozostałości łodzi już z X-XIV w. Puck zachował również średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta z rynkiem, kościołem i kamienicami. Nadmorskie położenie, przyjazny morski klimat, wspaniałe widoki i port jachtowy na 60 miejsc, sprawiają że Puck jest bardzo atrakcyjnym miejscem. To tu Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku oraz to tu stacjonowali królewscy piraci kiedy hel był jeszcze archipelagiem. Niebieski szlak doprowadził nas również do muzeum i zamku Króla III Sobieskiego w Rzucewie. Zobaczyliśmy jak kiedyś żyło się w osadzie łowców fok i wzięliśmy udział w festynie. Kolejna część trasy wiodła przez rezerwat ornitologiczny „Beka”. Wielu uczniów miało z tego „bekę” lecz dzięki tym odwiedzinom zobaczyliśmy kilka gatunków wspaniałych ptaków. Rajd zakończyliśmy w Rewie, małej miejscowości letniskowej dobrze znanej wszystkim gdynianom. W czasie rajdu przeszliśmy prawie całą zachodnią część zatoki puckiej i zrobiliśmy ok. 24 kilometrów.

Krzysztof Niedźwiedź – instruktor krajoznawstwa regionu PTTK