9 listopada 2017 r. odbyła się wycieczka krajoznawcza do Torunia i Ciechocinka.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klasy 2c i 2d. Celem wspólnego wyjazdu było zapoznanie młodzieży ze średniowieczną historią regionu. Na Zamku w Toruniu odbyły się warsztaty dotyczące zakonu krzyżackiego na terenach Polski. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia walk rycerskich, przymierzenia rękawic, hełmów. Przeszli podziemiami zamku, gdzie leżakują „Wina Mistrzów”, czyli kolekcja win, które mają zostać otwarte gdy reprezentacja Polski w piłce nożnej zdobędzie Mistrzostwo Świata w Football-u.

Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało codzienne życie w średniowiecznym zamku, jakie zajęcia mogły wykonywać kobiety. Ważnym punktem programu było zwiedzenie Gdaniska, czyli średniowiecznych toalet, pod którymi płynęła struga, a nad nimi były jedyne izby ogrzewane w zamku. Pozostałe pomieszczenia mnichów, były nieogrzewane.

Kolejnym punktem programu był przejazd do Ciechocinka. Po uzdrowisku oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała nie tylko o budowie tężni, stężeniach soli, konserwacji największych tężni na świecie, ale i o walorach zdrowotnych kurortu.

Uczniowie wrócili w wyśmienitych humorach, które można jedynie porównać do słonecznej, jesiennej pogody, która z pewnością dopisała.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Szponar