30.05.2017

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w Dniu Otwartym Trzecioklasisty i Szóstoklasisty. Mamy wielką nadzieję, że zainteresowała Państwa nasza oferta oraz przygotowane atrakcje.

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia: Dyrekcji i Nauczycielom, uczniom Gimnazjum nr 11 w Gdyni im. Polskich Noblistów, Klubowi Sportowemu Delfin Gdynia i Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu. Wasza pomoc i zaangażowanie jest dla nas bezcenne!

Zdjęcie: Tadeusz Lademan (żeglarski. info)

Dzień otwarty na żeglarstwo

We wtorek 30 maja, w Szkole Podstawowej nr 51 w Gdyni, która od nowego roku zacznie funkcjonować w Gimnazjum nr 11, był  Dzień Otwarty. Uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, zwłaszcza z klasą o profilu żeglarskim, która w gimnazjum działa od września tego roku.

27 października 2016 roku gdyńskie Gimnazjum nr 11 i Pomorski Związek Żeglarski podpisali porozumienie o współpracy, które przypieczętowało powstanie pierwszej w szkole klasy o profilu edukacja morska. Zgodnie z przyjętym programem młodzież przez trzy lata miała poznać podstawy żeglarstwa i przygotować się do zdobycia patentu żeglarza jachtowego.

- Zrobiliśmy w tym roku szkolnym nawet więcej niż planowaliśmy - mówi Bożena Meller, wychowawczyni klasy humanistycznej z edukacją morską. - Młodzież jest bardziej zorganizowana, a rodzice zadowoleni i upewniają się, czy w przyszłym roku nic się nie zmieni i wciąż będą zajęcia na basenie i pod żaglami. Wspaniale też wygląda współpraca z instruktorami Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Reforma edukacji, która likwidując gimnazja przywraca ośmioklasowe podstawówki, spowodowała, że od września naukę w klasie żeglarskiej rozpoczną czwartoklasiści.

- Zorganizowanie kilku dni otwartych, na których przedstawiliśmy szczegóły edukacji morskiej, pokazało, że jest zainteresowanie profilem - mówi Danuta Maliszewska, dyrektorka placówki. - Gościli u nas instruktorzy, można było spróbować swoich sił na symulatorze, a to na pewno przemawia do rodziców.

Instruktorzy Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, funkcjonującej w ramach Pomorskiego Związku Żeglarskiego, na dzień otwarty przygotowali symulator żeglarski, a także stanowisko ze środkami ratunkowymi oraz linami i węzłami. Z kolei nauczyciele i uczniowie klasy żeglarskiej zadbali o oprawę artystyczną - koncert szant - oraz gry i zabawy.

- Program edukacyjny Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej mamy przygotowany dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych - mówi kpt. Leopold Naskręt, kierownik projektu i sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - Reforma edukacji niczego więc nie zmienia. Naszym celem jest, żeby za kilka lat uczniowie klasy ósmej objęci projektem, zaczęli uprawiać żeglarstwo i mogli zdobyć patent żeglarza jachtowego.

W dniach otwartych wzięło udział blisko 200 dzieci i rodziców.

Więcej informacji i zdjęcia: