E-naukowiec

15.05.2019

Podczas wycieczki do Torunia klasy 4a i 5b zwiedziły z przewodnikiem starówkę miasta oraz ruiny zamku krzyżackiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Piernika - w Toruniu jest wiele muzeów związanych z tą największą atrakcją - czyli piernikami. Uczniowie pracowali z masą piernikową, dobierając jej konsystencję, wałkując ciasto i następnie odciskając je w formach piernikarskich. Pamiątką jest własnoręcznie wykonany wypiek. Uczestniczyliśmy w zajęcich laboratoryjnych w Centrum Chemii w Małej Skali. Tematem zajęć był w świat gazów - było efektownie i wybuchowo. Obejrzeliśmy również wystawę Geodium poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Byliśmy również uczestnikami pokazu efektownych doświadczeń chemicznych. A na koniec odbył się pokaz wywarzania słodyczy.

Uczniowie klasy czwartej przygotowali projekt „Systemy liczbowe”. Jak zwykle nie zawiedli, byli rewelacyjnie przygotowani.

Dlaczego liście spadają z drzew?

Uczniowie klasy czwartej realizowali w październiku projekt „Dlaczego liście spadają z drzew”. Efekt ich pracy to przygotowane prezentacje i referaty oraz wspólne omówienie problemu. Uczniowie pięknie przygotowali się do dyskusji. Poruszyli problem zmiany koloru liścia na skutek odprowadzenia chlorofilu do łodyg i korzeni oraz proces odcięcia dopływu substancji odżywczych do liścia jak i grawitację. Uczniowie nie zapomnieli również omówić kwestii, że nie wszystkie drzewa zrzucają liście i dlaczego tak się dzieje. Część uczniów zbadała nawet doświadczalnie jak kształt liścia wpływa na sposób w jaki spada.

Gratuluję uczniom i rodzicom tak świetnego przygotowania!

Już nie możemy doczekać się Waszych opracowań kolejnego projektu: „Płatki śniegu, ich osie symetrii i środek symetrii”.

Olga Labudda

18.09.2018

Klasa 4a wyruszyła na wycieczkę integracyjną do średniowiecznego skansenu Grodzisko w Sopocie. Była to okazja, żeby się bliżej poznać i wspólnie przeżyć wspaniałą przygodę. Poznaliśmy tu historię tego obiektu, mogliśmy przymierzyć rycerską zbroję, postrzelać z łuku i ulepić garnek. Aura i humory bardzo nam w tym dniu dopisały.